Sintija Čamane - pirmā sieviešu tiesnese “Optibet” hokeja līgā

Optibet Hokeja līga | optibethokejaliga.com 15.09.2020
Sintija Čamane - pirmā sieviešu tiesnese “Optibet” hokeja līgā

Sintija – tiesnese,  bijusī Latvijas sieviešu izlases hokeja spēlētāja, futboliste un valsts iestādes darbiniece. Savu pirmo “Optibet” hokeja līgas spēli Sintija tiesās 16. septembrī. Lasi, kā viņa aizsāka savas tiesneša gaitas un ko viņa domā par tiesneša darbu.

 

Pastāsti nedaudz par sevi. Kā tu aizsāki tiesneša karjeras gaitas? Kādas līgas un vecuma grupas esi iepriekš tiesājusi?

 

Pati nāku no Liepājas, kur arī dzīvoju, strādāju valsts iestādē, spēlēju futbolu un paralēli tam - esmu hokeja spēļu tiesnese. Viss sākās ar to, ka spēlēju hokeju sieviešu komandā “Laima”, vēlāk arī Latvijas izlasē. Kad Liepājā uzbūvēja halli, man ieteica pamēģināt ne tikai spēlēt hokeju, bet arī to tiesāt. Man tas iepatikās, un tā nu es sāku tiesāt hokeja spēles. Sākotnēji tie bija bērni, laikam ejot sāku tiesāt vecākus bērnus un jauniešus, kuriem gan ātrums, gan tehnika bija augstāka - JAHL un pirmā līga, principā, visu izņemot “Optibet” hokeja līgu. Esmu ieguvusi IIHF A licenci un tiesājusi arī sieviešu čempionātus.

 

Kā pēc tavām domām atšķirsies tiesneša darbs “Optibet” hokeja līgā, salīdzinot ar citām līgām?

 

Šobrīd ir grūti pateikt, tādēļ, ka neesmu vēl tiesājusi virslīgas spēles, tomēr domāju, ka lielākā atšķirība būs spēlētāju pieredze un komunikācija uz laukuma. Ātruma ziņā hokejs, iespējams, daudz neatšķirsies un tam nevajadzētu sagādāt lielas problēmas.

 

Cik ilgs laiks pagāja, kamēr kļuvi par tiesnesi, kas bija jādara, un kādas īpašības ir nepieciešamas tiesnesim?

 

Grūti pateikt, jo tiesāšanas prasmes tiek uzlabotas ar katru reizi, kad dodies laukumā. Svarīgākais tiesnesim ir spēles izpratne un spēja nolasīt spēles situācijas. Federācijā ir gan fiziskie testi, gan arī teorētiskie, tos nokārtojot, tu iegūsti atļauju tiesāt augstāka līmeņa hokeju.  Noteikti ir jābūt stipram raksturam, jo vienmēr būs cilvēki, kas uzskatīs, ka pieņemtais lēmums nav pareizs un tāpēc sāks “zāģēt” tevi. Tomēr, ja ir abpusēja cieņa, tad tiesāt hokeja spēles ir tik tiešām patīkami.  

 

Kādas ir sajūtas būt pirmajai sieviešu tiesnesei Latvijas OHL? Un vai tas savā ziņā rada lielu atbildību?

 

Sieviete sportā - to daudzi vispār redz ar smīnu sejā. Gribu teikt lielu paldies federācijas vadībai un cilvēkiem, kas šo iespēju man ir devuši. Protams, nav jau teikts, ka man viss izdosies, tomēr esmu priecīga par doto iespēju, jo man patīk tiesāt hokeja spēles. Ja komandas un to vadība redzēs, ka man kā tiesnesei ir gan spēles izpratne, gan arī spēja pieņemt pareizos lēmumus, tad viss būs kārtībā. Būt pirmajai sieviešu tiesnesei “Optibet” hokeja līgā rada divreiz lielāku atbildības sajūtu, nekā citās līgās vai spēlēs. Liepājā visu augustu notika “Amber puck” turnīrs, kurā tagad bija arī profesionālā līmeņa sacensības, kurās startēja arī spēlētāji no OHL, un tajā es jau izmēģināju - kā būs tiesāt tāda līmeņa hokeju.

 

Vai tu izjuti diskrimināciju būdama sieviete, kas tiesā hokeja spēles? Aizsākot savu tiesāšanas karjeru, vai izjuti stereotipu, ka tieši šī profesija bija domāta vīriešiem?

 

Es ar to īpaši nesaskāros, piemēram, attieksme pret mani, bija tāda pati kā pret jebkuru citu tiesnesi. Spēlētāji un komandas jau redz - ja tiesnesis saprot, ko viņš dara, tad veidojas respekts un cieņa. Tik tiešām, tiesājot, īpaši neizjutu to, ka mani uztvertu citādāk.

 

Ja būtu jāizvēlas vēlreiz kļūt par tiesnesi, vai tu to darītu? Ko tu ieteiktu tiem, kas apsver iespēju kļūt par tiesnesi?

 

Noteikti es to darītu. Man tas tik tiešām sagādā lielu prieku un gandarījumu, kuru pat nevaru izteikt vārdos. Man bija iespēja salīdzināt hokeja tiesāšanu ar futbola tiesāšanu. Tiesājot futbolu, nebija sajūta, ka daru to, ko vēlos un kas patīk, tomēr uzkāpjot uz ledus izjūtu tik tiešām lielu patiku pret šo sporta veidu. Galvenais ir pamēģināt. Pamēģinot, tu notver to sajūtu un saproti, vai tev patīk to darīt!

 

 

 

OHL

Divīzijas rezultivitātes līderi

KomandasGPP
Komanda HK Zemgale ZMG3662
Komanda HK Olimp OLI3656
Komanda HK Liepāja LIE3646
Komanda HK Mogo MGO3642
Komanda HS Rīga HSR3627
Komanda HK Dinaburga DIN3624
Komanda HK Prizma/IHS PRZ3616
   
   
   
SpēlētājiP
Spēlētājs Kirils Tambijevs Tambijevs52
Komanda HK Zemgale/LLU Jekimovs46
Komanda HK Olimp/Venta 2002 Ezītis42
Komanda HK Zemgale/LLU Visockis42
Komanda HK Olimp/Venta 2002 Bajaruns38
Komanda HK Dinaburga Pečura37
Komanda HK Liepāja Freidenfelds36
Komanda HK Olimp/Venta 2002 Galoha36
Komanda Mogo/LSPA Gricinskis36
Fona attēlsFona attēls